فیزیک و فرزانگان و الزهرا

ارتباط بین معلم و دانش آموزان و ارائه کارهای دانش آموزان فیزیک فرزانگان و الزهرا مشهد

سوالات IYPT در سال ۲۰۱۱

سوالات مسابقه   (2011)  IYPT

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

1- نوار چسب

نیروی لازم برای کندن یک تکه نوار چسب از سطحی افقی را تعیین کنید. متغیرهای موثر مربوطه  را بررسی نمائید.

2- خشک کردن در هوا

ظروف آشپزخانه ( بشقابها، کارد و چنگال و...) پس از شستشو، متفاوت خشک میشوند. عوامل موثر در زمان خشک شدن را بررسی کنید.

3- حرکت شعله

شعله ( مثلا شعله یک چراغ گاز آزمایشگاه) را بین دو صفحه باردار فلزی قرار دهید. حرکت شعله را بررسی کنید.

4- رشتههای ماکارونی نشکن

شرایطی که تحت آن رشتههای ماکارونی در اثر سقوط بر سطح سخت نمیشکنند، را بررسی کنید.

5- اتومبیل بادی

یک مدل اتومبیل بسازید، که نیروی پیش ران آن جریان هوای خارج شده از یک بادکنک باشد. عوامل موثر در بیشینه شدن فاصله طی شده و بازده اتومبیل را تعیین کنید.

6- همرفت

در یک محفظه پر شده از مایع، انتقال گرما هنگامی که ته ظرف داغ و سطح بالایی آن سرد نگه داشته شود، رخ میدهد. این پدیده را هنگامی که محفظه حول محور عمودی بچرخد، بررسی کنید.

7- تقویت کننده دومینو

چیدن دومینوهای در یک ردیف که پشت سر هم میافتند، یک بازی آشناست. اگر اندازه دومینوها، در یک ردیف از دومینوهای چیده شده، بتدریج بلندتر شود، چگونگی انتقال انرژی در آنها و هر گونه محدودیت در ابعاد آنها را بررسی کنید.

9- توان فرار

وقتی یک سیم داغ در یک بشر آب با پودری که روی سطح آب شناور میماند (مثلا، لیکوپودیم) غوطهور کنیم، پودر سریعا شروع حرکت میکند. عوامل موثری که سرعت حرکت پودر را تغییر میدهند، بررسی کنید.

10- انباشتگی فاراده

وقتی محفظهای از کرههای کوچک( مثلا دانههای خردل) بطور عمودی با فرکانس 1 تا 10 هرتز نوسان داده شود، انباشتگی فاراده رخ میدهد. این پدیده را بررسی کنید.

11- اثر انگشت

لیوانی را پر از آب کنید و آنرا در دستان خود نگهدارید. اگر از بالا و دیواره داخلی لیوان، آنرا نگاه کنید، خواهید دید، که تنها چیزی که از دیواره دیده میشود، یک تصویر روشن و واضح از شکل اثر انگشت شماست. این پدیده را بررسی کرده و توضیح دهید.

12- فرفره شناور

یک اسباببازی، از یک فرفره مغناطیسی و یک صفحه شامل مغناطیس ( مثلا لویترون) تشکیل شده است. فرفره بالای صفحه مغناطیسی معلق میماند. تحت چه شرایطی میتوان این پدیده را مشاهده کرد؟

13- لامپ برق

نسبت انرژی گرمایی به انرژی تابشی تابش شده از یک لامپ الکتریکی کوچک، وابسته به ولتاژ اعمال شده، را تعیین کنید.

14- استوانه متحرک

یک برگ کاغذ را روی یک میز افقی قرار داده و یک جسم استوانهای ( مانند مداد) روی آن بگذارید. کاغذ را از زیر استوانه بکشید. حرکت استوانه را تا هنگام سکون مشاهده و بررسی کنید.

15- سقوط آرام

وسیلهای را با یک ورقه A4  به چگالی 80 گرم بر متر مربع طراحی کرده و بسازید، که بیشترین زمان ممکن را برای سقوط آزاد از یک ارتفاع 5/2 از زمین داشته باشد. یک مقدار کم چسب هم میتوانید بکار برید. اثر عوامل موثر در این پدیده را بررسی کنید.

16- جریان دود

در یک ظرف شیشهای با ورقه سلوفن ( لایه سلولزی شفاف) پوشیده شده است. یک لوله کاغذی(نی کاغذی) بطول 4 تا 5 سانتیمتر را که خوب تا شده است، از پوشش سلوفن عبور دهید. لوله را افقی قرار دهید. اگر انتهای لوله را که خارج مانده آتش بزنید، دود غلیظی بدرون ظرف جاری میشود. این پدیده را بررسی کنید.

17- وایکینگها

 بر اساس یک افسانه، وایکنیگها میتوانند در یک اقیانوس، حتی در مه سنگین تیره، بوسیله بلورهای کهربا جهت یابی کنند. چگونگی جهتیابی توسط یک ماده قطبیشده را بررسی نمائید. دقت این روش چقدر است؟

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 8:54  توسط معلم و دانش آموزان  |